Odstrzał dzików – MRiRW informuje: Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii W związku z chaosem informacyjnym…

Odstrzał dzików – MRiRW informuje: Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii W związku z chaosem informacyjnym…

Odstrzał dzików – MRiRW informuje:

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

W związku z chaosem informacyjnym dotyczącym kwestii polowań zbiorowych skoordynowanych (tzw. „wielkoobszarowych”) na dziki oraz licznymi pytaniami w tej sprawie, Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnia:

1. Polowania zbiorowe zsynchronizowane na dziki różnią się od klasycznych polowań zbiorowych na zwierzęta tylko tym, że wykonuje się je równocześnie w obwodach łowieckich sąsiadujących ze sobą powiatów.

2. Polowania zsynchronizowane w ramach odstrzału sanitarnego dzików mają być wykonywane w pasie o szerokości kilku kilometrów, na zewnątrz od strefy cichych polowań, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się ASF.

3. Obszar planowanego odstrzału skoordynowanego przebiega przez część województw, tj. województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie.
Obejmuje w sumie około 320 obwodów łowieckich, co stanowi około 6,8% obwodów łowieckich dzierżawionych przez PZŁ.

4. Polowania skoordynowane mają być wykonywane w znacznej odległości od terenów zurbanizowanych.

5. Nie jest prawdą, że myśliwi mają nakaz strzelania do ciężarnych loch. Polowania będą prowadzone zgodnie z prawem łowieckim i zasadami etyki łowieckiej.

6. Nie jest prawdą, że odstrzał sanitarny wielkoobszarowy ma doprowadzić do odstrzału ponad 200 tys. dzików.

7. Pozyskanie dzików w granicach 190 tys. szt. zakłada się w całym sezonie łowieckim 2018/2019, czyli w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 30 marca 2019 r.

8. Polowania skoordynowane mają być wykonywane w soboty i w niedziele, czyli w czasie, w którym wykonywane są klasyczne polowania zbiorowe i mają za zadanie przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF na zachód Polski.

9. Zakończenie polowań zbiorowych, w tym skoordynowanych, nastąpi z końcem stycznia.

Źródło https://www.facebook.com/1152484894878754/posts/1897026813757888

3 thoughts on “Odstrzał dzików – MRiRW informuje: Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii W związku z chaosem informacyjnym…”

  1. widzę następuje co chwila zmiana stanowiska odnośnie zaleceń co do odstrzałów dzików. Dlatego nie będę się odwoływać do amnezji w świecie politycznej, a zachęcam do poczytania apelu naukowców specjalizujących się w ekologii i epidemiologii dużych ssaków, ochronie przyrody i gospodarce łowieckiej i poparty przez ponad 1000 osób ze środowiska naukowego, w tym – innych specjalistów w w/wym. dziedzinach, byłych członków i przewodniczących Państwowej Rady Ochrony Przyrody, jak również specjalistów w zakresie wirusologii, weterynarii i zdrowia publicznego, odnośnie tego jak nie trafnym i niehumanitarnym pomysłem jest masowy odstrzał dzików, który trwa już długi czas. Jest tu także opinia ekspertów z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. https://naukadlaprzyrody.pl/2019/01/09/list-otwarty-srodowiska-naukowego-w-sprawie-redukcji-populacji-dzikow/?fbclid=IwAR0_sqt1LUPSlj0AmHFxsOyy5O-KYCoNVifytcTLTPuRFoISQl2O6OAG7ns

  2. Wystrzelacie dziki we wschodnich województwach to, na puste miejsce w ekosystemie, zaczną migrować dziki z Ukrainy zainfekowane ASFV. Wszakże ognisko wirusa jest tam. Błędne koło się zamyka. Totalnie bez sensu.

  3. W belgi jest 99 % mniej dzikow niz w polsce i nakaz od tego roku odstrzal co do jednego bez wyjatku .ekolodzy a jak swinie z malymi prosiakami pradem zabijaja bo ryzyko choroby To im kurwa nie przesxkadza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *