OSTRZEŻENIE PRZED OSZUSTWAMI NA BLIK Policjanci puławskiej komendy zajmujący się przestępczością gospodarczą otrzymali kolejne…

OSTRZEŻENIE PRZED OSZUSTWAMI NA BLIK Policjanci puławskiej komendy zajmujący się przestępczością gospodarczą otrzymali kolejne…

OSTRZEŻENIE PRZED OSZUSTWAMI NA BLIK

Policjanci puławskiej komendy zajmujący się przestępczością gospodarczą otrzymali kolejne dwa zgłoszenia dotyczące oszustw metodą na BLIK-a.
Sposób działania oszustów jest prosty. Najpierw włamują się na konto swojej ofiary na portalu społecznościowym, a następnie z tego konta wysyłają wiadomości do jej znajomych. W wiadomościach proszą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc to nagłą potrzebą życiową.
Z tego też powodu proszą o jak najszybsze przekazanie pieniędzy, za pomocą kodów do autoryzowania płatności internetowych, tzw. BLIK-ów.
Przestępcy wykorzystując przesłany kod dokonują transakcji, a następnie szybkiej wypłaty środków z konta.

W powiecie puławskim do tego typu oszustw doszło ostatnio w Puławach i Nałęczowie. Mieszkaniec Puław zgłosił, że dwie osoby z grona jego znajomych straciły w ten sposób po 2 tysiące złotych, natomiast mieszkanka Nałęczowa 1 tys.

Policjanci apelują o rozwagę przy obsłudze płatności internetowych, szczególnie przy podawaniu kodów do kont internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny.

Kilka porad, jak nie stać się ofiarą oszustów:

- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i zadbajmy, aby nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione.
- Dla bezpieczeństwa zmieniajmy je co jakiś czas.
- Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
- Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
- Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach korzystania z Internetu.
Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi, możemy też zablokować witryny, których dzieci nie powinny przeglądać.

Źródło informacji: KPP w Puławach.
Foto ilustr.

Źródło https://www.facebook.com/1152484894878754/posts/2249797705147462

3 thoughts on “OSTRZEŻENIE PRZED OSZUSTWAMI NA BLIK Policjanci puławskiej komendy zajmujący się przestępczością gospodarczą otrzymali kolejne…”

  1. Rowniez dostalam taka wiadomosc od znajomego. Odrazu wiedzialam o co chodzi i nieodpisalam. Skontaktowałam sie z jego zona ze ktos sie z niego podaje odrazu zadzialali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *