Szymon Karczewski shared Ocalmy POK Dom Chemika’s post to the group: Puławy

Dzisiaj ukazał się materiał wideo odnośnie Domu Chemika na stronie LPUTV.PL. Zawiera on wypowiedzi założyciela Stowarzyszenia „Puławianie”, odnośnie zarzutów, które zostały skierowane ze strony Urzędu Miasta ostatnio w naszym kierunku. Dziękujemy ekipie LPUTV.PL za możliwość nagrania sprostowania do wypowiedzi z poprzedniego filmu :).

W materiale możemy usłyszeć również wypowiedź prezydenta Janusza Grobla. Dowiemy się z niej, że członkowie stowarzyszenia Puławianie pochodzą spoza Puław, co jest oczywistą nieprawdą – Panie Grobel, czy każdy, kto pracuje, studiuje, bądź jest na wakacjach poza Puławami automatycznie przestaje być Puławiakiem, mimo, że tam się urodził, wykształcił, i spędził i spędza część życia?

Dowiemy się też, tutaj cytat, – że:

„Obiekt należy wpisać do rejestru zabytków, bo, jedną z uzasadnień tego jest, że duch PRL-u tam, powiedzmy, powinien w tej instytucji być zachowany. No, my z początku nie dojrzeliśmy, że może być w niej coś takiego”.

Panie prezydencie. Prosimy jeszcze raz o przeczytanie opinii NID-u, która jest u nas opublikowana na stronie, w zakładce „Albumy”, bo najwyraźniej jej Pan nie przeczytał. Nie chodzi o zachowanie „Ducha PRL-U”, jesteśmy przeciwko tandetnym naprawom, uzupełniania drogich i dobrych materiałów takich jak marmur płytkami z castoramy, pokrywania mozaik tynkiem, „olewaniem” koniecznych napraw, jakich od lat wymagał Dom Chemika, czy malowaniu farbą olejną piaskowca na elewacji tasiemca, czy okrąglaka.

Według nas duch PRL-u, a dokładniej PRL-owskiej bylejakości
i tandety w Puławach ma się rewelacyjnie – my go chcemy z miasta wygonić! Dlatego właśnie powstała ta akcja – burzenie wartościowej architektury, jaką jest bez wątpienia Dom Chemika, którą docenił Narodowy Instytut Dziedzictwa, oraz któremu wystawiło pozytywną opinię kilku publicystów związanych z architekturą, jak i architektów, jest niczym innym, jak spuścizną PRL-u – wtedy również burzono, uznawaną wtedy za bezwartościową, przedwojenną architekturę!

Prezydent podkreślił również, że osoby, którym NID przysłał na oględziny budynku również pochodziły spoza Puław… Panie prezydencie! Narodowy Instytut Dziedzictwa mieści się w Warszawie, siłą rzeczy nie zmienimy jego lokalizacji, nie przeniesiemy go do Puław, gdyż według nas nie ma takiej możliwości, mimo bez wątpienia pięknych walorów naszego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *